Skip to content

Research at St Andrews

School of History

  1. 2014 Courier Impact 100 - No. 18

    Derek John Patrick (Recipient) & William Kenefick (Recipient), 12 Dec 2014

    Prize: Other distinction

  2. 2015 Courier Impact 100 - No. 16

    Derek John Patrick (Recipient), 11 Dec 2015

    Prize: Other distinction

  3. 2018 Couier Impact 100 - No.27

    Derek John Patrick (Recipient) & William Kenefick (Recipient), 6 Dec 2018

    Prize: Other distinction

  4. AHRC Faculty of Arts and Humanities MA Studentship

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Sep 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Agnes Mure Mackenzie Prize, Saltire Society,

    Michael Hunter Brown (Recipient), 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Alexander von Humboldt Research Fellow

    Guy Robert Rowlands (Recipient), Sep 2007

    Prize: Appointment

  7. Andrew W. Mellon Foundation Fellow, Huntington Library

    Robert Houston (Recipient), Aug 2010

    Prize: Other distinction

  8. Associate Director, St Andrews University, St Andrews Scottish Studies Institute

    David William Allan (Recipient), 2000

    Prize: Appointment

  9. Award for outstanding young scholar, Philip Leverhulme Trust,

    Timothy James Minchin (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Award for the particular academic value of the Master dissertation

    David De Concilio (Recipient), 20 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Best Poster Presentation

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Bibliographical Society Minor Grant

    Elise Watson (Recipient), 2019

    Prize: Other distinction

  13. British Academy Overseas Conference Grant

    Katie Stevenson (Recipient), 2008

    Prize: Other distinction

  14. British Archaeological Awards 2014 - Best Community Archaeology Project

    Tom Dawson (Recipient), 14 Jul 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. British Archaeological Awards 2014 - Best Innovation in Archaeology

    Tom Dawson (Recipient), 14 Jul 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. British Archaeological Awards 2018 - Winner, Best Community Archaeology project

    Tom Dawson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Brtish Society for Middle East Studies (BRISMES) book prize 2002 for my "Arabia and the Arabs" (Routledge, 2001)

    Robert Gerard Hoyland (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Canadian Studies Award, Canadian High Commisiion, summer 2000

    John Finlay Mcdiarmid Clark (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Carnegie Trust Research Grant

    Katie Stevenson (Recipient), 2009

    Prize: Other distinction

  20. Colby Prize

    Aileen Fyfe (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. College Travel Grant, St Edmund Hall, Oxford

    Jan Alessandrini (Recipient), Feb 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. College Travel Grants, St Edmund Hall, Oxford

    Jan Alessandrini (Recipient), Mar 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. College of Arts and Social Sciences Public Engagement Award

    Derek John Patrick (Recipient) & William Kenefick (Recipient), 9 Jun 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Conference Attendance Grant, German History Society

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Conference Attendance Grant, German History Society

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. Conference Travel Bursary, First World War Network

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Conference Travel Grant, German Studies Association

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. Converge Challenge Top 10 Finalist

    Katie Stevenson (Recipient), 26 Aug 2015

    Prize: Other distinction

  29. Converge Challenge Top 30 Finalist

    Katie Stevenson (Recipient), 1 Jun 2015

    Prize: Other distinction

  30. Corresponding Fellow of the Medieval Academy of America

    Robert John Bartlett (Recipient), 2012

    Prize: Election to learned society

  31. Cowdenbeath and District Probus Club Honorary Member

    Derek John Patrick (Recipient), 17 Feb 2015

    Prize: Other distinction

  32. David Berry Prize, Royal Historical Society,

    Michael Hunter Brown (Recipient), 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Director’s Prize, Durham University (Combined Honours)

    Percy Leung (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Discretionary Funding Award, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Discretionary Funding Award, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Discretionary Funding Award, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Distinguished Performance by a Masters Student

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Distinguished Visiting Scholar

    Timothy William Greenwood (Recipient), Feb 2017

    Prize: Appointment

  39. Early Printed Books in Antwerp Fellowship

    Elise Watson (Recipient), 2019

    Prize: Other distinction

  40. Edelstein Prize, of the Society for the History of Technology

    Aileen Fyfe (Recipient), Nov 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. Eliza Atkins Gleason Book Award 2010

    David William Allan (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. European Research Council PhD Studentship

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Fellow

    Tomasz Dominik Kamusella (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  44. Fellow of Academia Europaea,

    Robert Houston (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  45. Fellow of Royal Historical Society

    Aileen Fyfe (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Election to learned society

  46. Fellow of Royal Historical Society,

    John Hudson (Recipient), 1995

    Prize: Election to learned society

  47. Fellow of the British Academy

    Robert Hillenbrand (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  48. Fellow of the British Academy

    Colin Craig Kidd (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  49. Fellow of the British Academy

    Hamish Marshall Scott (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  50. Fellow of the British Academy

    Paul Magdalino (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  51. Fellow of the British Academy

    John Hudson (Recipient), 15 Jul 2016

    Prize: Election to learned society

  52. Fellow of the British Academy

    Carole Hillenbrand (Recipient), 2008

    Prize: Election to learned society

  53. Fellow of the British Academy,

    Robert John Bartlett (Recipient), 1997

    Prize: Election to learned society

  54. Fellow of the Higher Education Academy

    Aileen Fyfe (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  55. Fellow of the Royal Asiatic Society

    Ali Massoud Ansari (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  56. Fellow of the Royal Asiatic Society (FRAS)

    Percy Leung (Recipient), 27 Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  57. Fellow of the Royal Historical Society

    Frank Lorenz Muller (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  58. Fellow of the Royal Historical Society

    James John Nott (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  59. Fellow of the Royal Historical Society

    Katie Stevenson (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  60. Fellow of the Royal Historical Society

    Steve Murdoch (Recipient), 31 Jan 2006

    Prize: Election to learned society

  61. Fellow of the Royal Historical Society

    Simon MacLean (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  62. Fellow of the Royal Historical Society

    Grant Peter Tapsell (Recipient), 2008

    Prize: Election to learned society

  63. Fellow of the Royal Historical Society since 1999

    Paul Edward Johnston Hammer (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  64. Fellow of the Royal Historical Society since 2003

    Guy Robert Rowlands (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  65. Fellow of the Royal Historical Society,

    Ann Julia Kettle (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  66. Fellow of the Royal Historical Society,

    Bruce Gordon (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  67. Fellow of the Royal Historical Society,

    Andrew Pettegree (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  68. Fellow of the Royal Historical Society,

    Gerard Jan De Groot (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  69. Fellow of the Royal Historical Society,

    Michael John Bentley (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  70. Fellow of the Royal Historical Society,

    Julia Mary Howard Smith (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  71. Fellow of the Royal Historical Society,

    Hamish Marshall Scott (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  72. Fellow of the Royal Historical Society,

    Robert Houston (Recipient), 1988

    Prize: Election to learned society

  73. Fellow of the Royal Historical Society,

    Roger Alexander Mason (Recipient), 1990

    Prize: Election to learned society

  74. Fellow of the Royal Historical Society,

    Paul Vysny (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  75. Fellow of the Royal Historical Society, member of Scottish History Society

    David William Allan (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  76. Fellow of the Royal Society of Arts,

    Ann Julia Kettle (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  77. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    John Hudson (Recipient), May 2014

    Prize: Election to learned society

  78. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    David Stevenson (Recipient), 1987

    Prize: Election to learned society

  79. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Gordon Stirling Maxwell (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  80. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Hamish Marshall Scott (Recipient), 2008

    Prize: Election to learned society

  81. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Ali Massoud Ansari (Recipient), Mar 2016

    Prize: Election to learned society

  82. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    John MacDonald MacKenzie (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  83. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Thomas Christopher Smout (Recipient), 1978

    Prize: Election to learned society

  84. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Knud Haakonssen (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  85. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Barbara Elizabeth Crawford (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  86. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Robert Houston (Recipient), May 2012

    Prize: Election to learned society

  87. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Colin Craig Kidd (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  88. Fellow of the Royal Society of Edinburgh,

    Bruce Philip Lenman (Recipient), 2004

    Prize: Election to learned society

  89. Fellow of the Society of Antiquaries (Scotland),

    Alex Woolf (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  90. Fellow of the Society of Antiquaries of London

    Katie Stevenson (Recipient), 2008

    Prize: Election to learned society

  91. Fellow of the Society of Antiquaries of Scotland

    Katie Stevenson (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  92. Fellow of the Society of Antiquaries of Scotland

    Steve Murdoch (Recipient), 30 Nov 2005

    Prize: Election to learned society

  93. Fellow of the Society of Antiquaries,

    Ann Julia Kettle (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  94. Fellow, American Academy in Rome

    Michele Mulchahey (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  95. Fellow, Higher Education Academy

    Guy Robert Rowlands (Recipient), 2004

    Prize: Election to learned society

  96. Fellow, National Humanities Center, Research Triangle Park, N.C. (declined)

    Michele Mulchahey (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  97. Fellow, Villa I Tatti, The Harvard University Center for Italian Renaissance Studies in Florence

    Michele Mulchahey (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  98. Feodor Lynen Research Fellowship

    Riccardo Bavaj (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. Feodor Lynen Research Fellowship

    Riccardo Bavaj (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  100. Fiedler Memorial Fund Travel Grant, Faculty of Medieval and Modern Languages, University of Oxford, Oxford

    Jan Alessandrini (Recipient), Mar 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Fiedler Memorial Fund Travel Grant, Faculty of Medieval and Modern Languages, University of Oxford, Oxford

    Jan Alessandrini (Recipient), Feb 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  102. Fielden Research Scholarship, German Department, University College London

    Jan Alessandrini (Recipient), Dec 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  103. First Level German Prize

    Jonathan Triffitt (Recipient), Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  104. First Level Modern History Medal

    Jonathan Triffitt (Recipient), Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  105. Fonds National de la Recherche Scientifique Suisse - Doctoral Fellowship

    Davide Rodogno (Recipient), 1996

    Prize: Election to learned society

  106. Fonds National de la Recherche Scientifique Suisse - Post-Doctoral Fellowship

    Davide Rodogno (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  107. French History Article Prize

    Justine Marie Firnhaber-Baker (Recipient), Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  108. GSA Graduate Student Essay Prize

    Claudia Kreklau (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  109. German Consulate-General (Edinburgh) Prize

    Jonathan Triffitt (Recipient), Aug 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  110. Haydn Mason Lecture

    Mara van der Lugt (Recipient), 4 Jan 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. Hume-Brown Junior Prize Winner

    Steve Murdoch (Recipient), 1 Aug 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  112. Huntington Library - Conference funding

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), 10 Jan 2014

    Prize: Other distinction

  113. Invited participant, Folger Shakespeare Library seminar

    Robert Houston (Recipient), 6 Mar 2008

    Prize: Other distinction

  114. J.C. Holt Undergraduate Essay Prize, The Magna Carta Project

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), 17 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. JAF Thompson Prize for Medieval History

    Jessica Yasemin Elizabeth Secmezsoy-Urquhart (Recipient), Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  116. Jane Willis Kirkaldy Senior Prize

    John Finlay Mcdiarmid Clark (Recipient), 1990

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. Larry Butler Prize for Best Dissertation by an MA Student

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  118. Leiden University Arminius Fellowship

    Forrest Strickland (Recipient), 2018

    Prize: Other distinction

  119. Level 2 Prize, Durham University (Combined Honours)

    Percy Leung (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. Library and Information History Prize for 2003

    David William Allan (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. Max Weber Fellowship

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), 1 Sep 2010

    Prize: Appointment

  122. Menno Hertzberger Encouragement prize

    Arthur Timothy der Weduwen (Recipient), 21 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  123. Muriel Brown Postgraduate Bursary

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  124. Nayef Al-Rodhan Prize for Transcultural Understanding

    Carole Hillenbrand (Recipient), 31 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  125. New Generation Thinkers (AHRC/BBC 3), shortlisted

    Rory Cox (Recipient), 2012

    Prize: Other distinction

  126. OBE,

    Ann Julia Kettle (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  127. Oglesby-Wellings Memorial Prize for Modern History

    Jonathan Triffitt (Recipient), Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  128. Outstanding Academic Title for The Swiss Reformation,Choice Magazine

    Bruce Gordon (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. Overseas Research Scholarship, University of Oxford

    John Finlay Mcdiarmid Clark (Recipient), 1990

    Prize: Prize (including medals and awards)

  130. PGR Class Representative, 2019-2020

    Jonathan Triffitt (Recipient), 2019

    Prize: Other distinction

  131. Parker-Schmitt Dissertation Prize

    Claudia Kreklau (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Ph.D. Scholarship

    Riccardo Bavaj (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. Philip Leverhulme Prize 2008

    Simon MacLean (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  134. Postgraduate Language Bursary, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. Postgraduate Language Bursary, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. Principal's Scholarship for Academic Excellence

    Jonathan Triffitt (Recipient), 29 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. Prize for best doctoral dissertation in Comparative and European Legal Studies

    Andrew Cecchinato (Recipient), Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  138. Public Engagement Portfolio

    Derek John Patrick (Recipient), 30 Oct 2019

    Prize: Other distinction

  139. R.J. White Essay Prize

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  140. Ray and Pat Browne Award, 2009

    Gerard Jan De Groot (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  141. Rescue Dig of the Year

    Tom Dawson (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Research Grant, Royal Historical Society

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. Research Grant, Royal Historical Society

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. Research Scholarship

    Riccardo Bavaj (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. Research Scholarship

    Riccardo Bavaj (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  146. Richard Sussmann Essay Prize in the History of Science

    Claudia Kreklau (Recipient), 5 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Richmond Book Prize

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. Robertson Medal

    Jonathan Triffitt (Recipient), Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  149. Rome Prize in Medieval Studies (American Academy in Rome)

    Michele Mulchahey (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. Royal Historical Society

    Riccardo Bavaj (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  151. Royal Historical Society Alexander Prize,

    Chris Given-Wilson (Recipient), 1987

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. Royal Historical Society David Berry Prize

    Malcolm Robert Petrie (Recipient), 7 Jul 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  153. Royal Historical Society David Berry Prize

    Malcolm Robert Petrie (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. Runner up - British Archaeological Awards 2014

    Tom Dawson (Recipient), 14 Jul 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. Russell Trust Postgraduate Awards

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  156. Santander - St Leonard's College Research Mobility Scholarship

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  157. School of History Language Bursary

    Elise Watson (Recipient), 2019

    Prize: Other distinction

  158. Scouloudi Historical Award, Institute of Historical Research, 2004

    Katie Stevenson (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. Senior Fellow

    John Finlay Mcdiarmid Clark (Recipient), 15 Aug 2014

    Prize: Appointment

  160. Seton Cavendish Scholarship

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  161. Silver Trowel

    Tom Dawson (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  162. Singer Prize (specially commended award)

    John Finlay Mcdiarmid Clark (Recipient), 1990

    Prize: Prize (including medals and awards)

  163. Social History Society - Executive Committee

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), Mar 2011

    Prize: Election to learned society

  164. St Andrews Fund for Scots Heraldry

    Katie Stevenson (Recipient), 2006

    Prize: Other distinction

  165. St Edmund Hall Principle’s Commendation, St Edmund Hall, Oxford

    Jan Alessandrini (Recipient), May 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  166. St Leonard's College Scholarship, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  167. Stephen Fry Award for Excellence in Public Engagement with research

    Derek John Patrick (Recipient), William Kenefick (Recipient), Caroline Brown (Recipient) & Matthew Jarron (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Strathmartine Trust Award

    Katie Stevenson (Recipient), 2009

    Prize: Other distinction

  169. Strathmartine Trust Scottish History Scholarship

    Morag Allan Campbell (Recipient), 1 Sep 2015

    Prize: Other distinction

  170. Studienstiftung of the Berlin House of Representatives Scholarship

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Thurston Dart Research Grant, Royal Musical Association

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  172. Thurston Dart Research Grant, Royal Musical Association

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  173. Tiburtius Award, Best Berlin Dissertation 2003

    Bernhard Struck (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  174. Vice-Chancellor’s Scholarship for Academic Excellence, Durham University

    Percy Leung (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  175. Visiting Fellow, Centre Marc Bloch, Berlin

    Guy Robert Rowlands (Recipient), 1 Sep 2010

    Prize: Appointment

  176. Visiting Fellowship - Yale University

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), Aug 2011

    Prize: Appointment

  177. Wallander Scholarship

    Montserrat Lopez Jerez (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  178. Wellcome University Award,

    John Finlay Mcdiarmid Clark (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. Westminster Medal for Military Literature, 2004

    Gerard Jan De Groot (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. Whitfield Prize 2011

    Jacqueline Elizabeth Rose (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. Who's Who in the United Kingdom

    Gerard Jan De Groot (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  182. Wolfson Literary Award for History

    Robert John Bartlett (Recipient), 1993

    Prize: Prize (including medals and awards)

  183. de Jager Prize, Wycliffe Hall, University of Oxford

    Elise Watson (Recipient), 2016

    Prize: Other distinction

  184. visiting fellow, Lewis Walpole Library, Yale University

    Robert Houston (Recipient), Oct 2009

    Prize: Other distinction

ID: 1314

Top