Skip to content

Research at St Andrews

Advanced search

Search for prizes

  1. Group Achievement Award for Geophysics

    Alan William Hood (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  2. Hume-Brown Junior Prize Winner

    Steve Murdoch (Recipient), 1 Aug 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Fellow of the Society of Antiquaries of Scotland

    Steve Murdoch (Recipient), 30 Nov 2005

    Prize: Election to learned society

  4. Fellow of the Royal Historical Society

    Steve Murdoch (Recipient), 31 Jan 2006

    Prize: Election to learned society

  5. Fulbright Postgraduate Elsevier Award in Bibliometrics

    Nicole Paula Meehan (Recipient), 1 Aug 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Annemarie Schimmel Preis

    Ilse Sturkenboom (Recipient), 29 Jan 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Doctor of Science

    Anne Magurran (Recipient), 30 Aug 2014

    Prize: Honorary degree

  8. Teaching Excellence Award

    Antje Kohnle (Recipient), 18 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Premio Cultori di Roma

    Christopher John Smith (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  10. Honorable Mention, INDIEFAB award in Performing Arts and Music

    Tom Rice (Recipient), Aug 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Runner Up, Best Monograph Award, British Association of Film, Television and Screen Studies

    Tom Rice (Recipient), 19 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. FRSB

    Judith Elizabeth Sleeman (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  13. St Andrews Teaching Excellence Award

    Emma Buckley (Recipient), 30 Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Visiting Professor, Macquarie University

    Christopher John Smith (Recipient), 1 Jan 2010

    Prize: National/international honour

  15. American Philosophical Association Sanders Book Prize

    Laurie Paul (Recipient) & Ned Block (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. St Andrews Student Society Teaching Award (shortlist)

    Michael Cowan (Recipient), 15 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Limina Award for Best International Book in Film Studies

    Michael Cowan (Recipient), 31 Mar 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Summer Stipend Program

    Alexander Xavier Douglas (Recipient), 4 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Fellow (FRSPH)

    Damien John Williams (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  20. Associate Fellow (AFBPsS)

    Damien John Williams (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  21. Chartered Psychologist (CPsychol)

    Damien John Williams (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  22. The Murchison Fund

    Sami Mikhail (Recipient), 7 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Teaching Excellence Award from St Andrews University

    Will Cresswell (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. University of Victoria Fellowship

    Agnes Tello (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Overseas Research Students Award

    Agnes Tello (Recipient), 2008

    Prize: National/international honour

  26. University of Edinburgh Fellowship

    Agnes Tello (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Alexander Graham Bell Canada Graduate Scholarship CGS-D3

    Agnes Tello (Recipient), 2008

    Prize: National/international honour

  28. Lieutenant Governor's Silver Medal

    Agnes Tello (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Francis Michael Sullivan (Recipient), 2011

    Prize: National/international honour

  30. Outstanding Contribution to Family Medicine Research Award

    Francis Michael Sullivan (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Winner: Best Paper (Research Design and Methodology)

    Jeffrey Hughes (Recipient) & Joe McDonagh (Recipient), 4 Sep 2014

    Prize: Other distinction

  32. Society for the Promotion of Hellenic Studies, Council

    Nicolas Wiater (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  33. "Best Convention Paper Award", Human Resource Division

    Alina McCandless Baluch (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. McCall MacBain Teaching Excellence Award

    Elizabeth Evans Shively (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Natasha Emilie Georgina Saunders (Recipient), Jan 2017

    Prize: Election to learned society

  36. Psychiatry meets Criminology (awarded British Council Researcher Links funding)

    Damien John Williams (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. HEA Fellowship

    Laura Mills (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  38. Teaching Excellence Award

    Rebecca Jane Sweetman (Recipient), 1 May 2014

    Prize: Other distinction

  39. Royal Society of Edinburgh Young Academy of Scotland

    Maria Dornelas (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  40. Valerie Karn Memorial Prize

    Katherine Shanae Ellsworth-Krebs (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. Royal Society of Edinburgh Young Academy of Scotland

    Emma Louise Carroll (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  42. Eugen Lommel Award 2015 in Modern Optical Technology

    Natalia Korolkova (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Fellow, Royal Society of Edinburgh

    Josep Call (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  44. Fellow, Cognitive Science Society

    Josep Call (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  45. Election to the Young Academy of Scotland

    Tracey Gloster (Recipient), May 2016

    Prize: Election to learned society

  46. Katharine F. Pantzer Jr Research Scholarship

    Margaret Connolly (Recipient), 23 Feb 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. Best Young Presenter

    Wilber Sabiiti (Recipient), 18 May 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. International Funders' Award in Management Skills for Researchers

    Wilber Sabiiti (Recipient), 4 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. 2011 Arts Queensland Poet-in-Residence

    Jacob Barnabas Polley (Recipient), 12 Jul 2011

    Prize: Other distinction

  50. Famelab Scotland November 2011

    Catharine Penelope Cross (Recipient), 26 Nov 2011

    Prize: Other distinction

  51. New Generation Thinker 2015

    Peter Mackay (Recipient), 2015

    Prize: Other distinction

  52. EPSRC Public Understanding of Science Award,

    Kishan Dholakia (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. Director of Sensation Science Centre, Dundee

    Thomas Fraser Krauss (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  54. Cyril Joad Prize for top BA results in Philosophy

    Hannah Pleunke Elizabeth Laurens (Recipient), 29 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Times Higher Education Most Innovative Teacher of the Year 2016

    Julia Tamsin Prest (Recipient), 24 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  56. Willy Haas Prize for Best Book on German Cinema

    Michael Cowan (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Society for Cinema and Media Studies Award for Best Edited Collection

    Michael Cowan (Recipient), 15 Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Saltire Society shortlisted for Scottish Poetry Book of the Year

    Peter Mackay (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Nominated for the Tinniswood Award

    Oliver Emanuel (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. J.B. Donne Essay Prize on the Anthropology of Art

    Huon Wardle (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Marsh Award for Ornithology 2017

    Will Cresswell (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Winner of the Sylvia Naish Lecture Competition

    Melanie Simone Dilly (Recipient), 19 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Co-ordinator, EU FP5-IST project "PICCO"

    Thomas Fraser Krauss (Recipient), 2000

    Prize: Appointment

  64. Treasurer, LAN CHILE S.A. Air line

    J Ignacio Canales (Recipient), 1996

    Prize: Appointment

  65. Treasurer, Embotelladora Andina S.A. Coca-Cola Bot

    J Ignacio Canales (Recipient), 1997

    Prize: Appointment

  66. Head of Museum Collections, University of St Andrews

    Ian Arthur Carradice (Recipient), 1990

    Prize: Appointment

  67. Director of Research, University of St Andrews, Department of Management

    Peter McKiernan (Recipient), 1992

    Prize: Appointment

  68. Head of School, University of St Andrews, School of Divinity

    Trevor Andrews Hart (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  69. Curator, British Museum

    Ian Arthur Carradice (Recipient), 1977

    Prize: Appointment

  70. Chief Financial Officer, Ind. Textil La Scala S.A. Fashion

    J Ignacio Canales (Recipient), 1993

    Prize: Appointment

  71. Directorships (charities) Seamark Trust

    Ian Boyd (Recipient), 1993

    Prize: Appointment

  72. Directorships (charities) Hebridean Trust

    Ian Boyd (Recipient), 1992

    Prize: Appointment

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...21 Next
Top