Skip to content

Research at St Andrews

Advanced search

Search for prizes

  1. Academic Council

    Jeffrey Stevenson Murer (Recipient), 1 Sep 2013

    Prize: Appointment

  2. Bishop of Durham

    N. T. Wright (Recipient), 2003

    Prize: Appointment

  3. Honorary Fellow

    Hideyasu Shimadzu (Recipient), Jul 2008

    Prize: Appointment

  4. Visiting Professor at Cagliari University

    Silvia Paracchini (Recipient), Jul 2013

    Prize: Appointment

  5. Alice Griffin Shakespeare Fellow

    Lorna Margaret Hutson (Recipient), 20 Jul 2012

    Prize: Appointment

  6. Chaire Cardinal Mercier

    Francis Stephen Halliwell (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  7. Visiting Fellowship, Department of French, University of Cape Town, South Africa

    David John Culpin (Recipient), 4 Apr 2011

    Prize: Appointment

  8. Max Weber Fellowship

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), 1 Sep 2010

    Prize: Appointment

  9. Visiting Fellowship - Yale University

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), Aug 2011

    Prize: Appointment

  10. Leverhulme Major Research Fellow

    John Maria Skorupski (Recipient), 2006

    Prize: Appointment

  11. External Examiner in the Faculty of Science at the University of Nottingham

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2008

    Prize: Appointment

  12. Geographical Sciences Committee, Royal Irish Academy

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  13. Awarded a Leverhulme Fellowship

    Stewart Fotheringham (Recipient), 1987

    Prize: Appointment

  14. Appointed to the National Centres of Excellence Evaluation Panel in Canada

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  15. Appointed as Visiting Research Fellow

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  16. Awarded a Science Foundation Ireland Research Professorship for 5 years

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  17. Senior Residential Fellowship

    Leshu Torchin (Recipient), 1 Sep 2012

    Prize: Appointment

  18. Director, British School at Rome

    Christopher John Smith (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  19. Career Development Chair

    Robert James Burgoyne (Recipient), 1990

    Prize: Appointment

  20. Visiting Fellow, Centre Marc Bloch, Berlin

    Guy Robert Rowlands (Recipient), 1 Sep 2010

    Prize: Appointment

  21. Royal Society University Research Fellowship

    Finlay Morrison (Recipient), 1 Oct 2004

    Prize: Appointment

  22. Craig Hugh Smyth Visiting Fellowship

    Laura Moretti (Recipient), 1 Mar 2010

    Prize: Appointment

  23. Charter Fellow Wolfson College, Oxford

    Karla Friedel Lore Pollmann (Recipient), 1999

    Prize: Appointment

  24. Alexander von Humboldt Research Fellow

    Guy Robert Rowlands (Recipient), Sep 2007

    Prize: Appointment

  25. Interim Professor Technical University of Munich

    Olav Schiemann (Recipient), 2005

    Prize: Appointment

  26. SQA Design Reviewer

    Laurence Lasselle (Recipient), Aug 2010

    Prize: Appointment

  27. President of the Aristotelian Society

    John Maria Skorupski (Recipient), 1990

    Prize: National/international honour

  28. Fellowship Wissenschaftskolleg zu Berlin

    Klaus Zuberbuehler (Recipient), 1 Oct 2009

    Prize: National/international honour

  29. 2010-2011 Mary Isabel Sibley Fellowship in French Studies, The Phi Beta Kappa Society

    Ève Morisi (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  30. European Research Grant

    Christiane Helling (Recipient), 1 Apr 2011

    Prize: National/international honour

  31. Peter Gallagher Memorial Glycomics Scholar

    Garry Lindsay Taylor (Recipient), 4 Oct 2010

    Prize: National/international honour

  32. Member of AHRC Peer Review Council

    Victoria Sophie Donovan (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  33. RSE Young Academy of Scotland (YAS)

    Silvia Paracchini (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  34. The RSE Young Academy of Scotland

    Silvia Paracchini (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  35. Member of the Royal Society of Edinburgh Young Academy of Scotland

    Per Ola Kristensson (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  36. Social History Society - Executive Committee

    Sarah Easterby-Smith (Recipient), Mar 2011

    Prize: Election to learned society

  37. Member of the Regional Science Association, British and Irish Section

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  38. Elected Chair of the Quantitative Methods and Mathematical Models Study Group

    Stewart Fotheringham (Recipient), 1989

    Prize: Election to learned society

  39. Elected Chair of the Quantitative Methods Study Group

    Stewart Fotheringham (Recipient), 1995

    Prize: Election to learned society

  40. Member of The Young Academy of The Royal Society of Edinburgh

    Craig Smith (Recipient), 2012

    Prize: Election to learned society

  41. Secretary, of the Housing Studies Association

    Kim McKee (Recipient), 18 Apr 2012

    Prize: Election to learned society

  42. Member of Collegium, Le Giornate del Cinema Muto

    Joshua Yumibe (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  43. Communication's Officer, Housing Studies Association

    Kim McKee (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  44. Honorary Professor of Public Health, Edinburgh University

    Peter Duncan Donnelly (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  45. Habilitation Fellowship of the German Research Foundation

    Olav Schiemann (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  46. Research Fellowship of the German Research Foundation

    Olav Schiemann (Recipient), 1999

    Prize: Election to learned society

  47. Posdtdoc Fellowship of the German Research Foundation

    Olav Schiemann (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  48. Royal Economics Society Fellowship

    Vladislav Damjanovic (Recipient), 2004

    Prize: Election to learned society

  49. Royal Institute of International Affairs, Associate Fellow, Russia and Eurasia Programme.

    Sally Nikoline Cummings (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  50. MRC special training fellowship in bioinformatics.

    Dominik Maria Endres (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  51. Erwin-Schrödinger fellowship for international mobility, Austrian Science Fund (FWF)

    Thomas Bugnyar (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  52. Erwin Schrödinger follow-up program fellow, Austrian Science Fund (FWF)

    Thomas Bugnyar (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  53. 2007 Associate Researcher at the Max-Planck Institute for Ornithology, Seewiesen

    Sabine Tebbich (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  54. Habilitation Fellowship of the German Research Council

    Ulf Leonhardt (Recipient), 1996

    Prize: Election to learned society

  55. Feodor-Lynen Fellowship of the Alexander von Humboldt Foundation

    Ulf Leonhardt (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  56. Goeran-Gustafsson Fellowship

    Ulf Leonhardt (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  57. I was offered the RES Junior Fellowship from the Royal Economics Society for 2005-2006

    Kannika Thampanishvong (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  58. Stipendium fuer Angehende Forschende, Swiss National Science Foundation

    Felix Baumberger (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  59. Fellow, National Humanities Center, Research Triangle Park, N.C. (declined)

    Michele Mulchahey (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  60. Fellow, American Academy in Rome

    Michele Mulchahey (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  61. Fellow, Villa I Tatti, The Harvard University Center for Italian Renaissance Studies in Florence

    Michele Mulchahey (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  62. Fonds National de la Recherche Scientifique Suisse - Doctoral Fellowship

    Davide Rodogno (Recipient), 1996

    Prize: Election to learned society

  63. Fonds National de la Recherche Scientifique Suisse - Post-Doctoral Fellowship

    Davide Rodogno (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  64. Leverhulme Research Fellow

    Stephen Terrence Buckland (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  65. Fellow, Centre for Economic Policy Research

    John A Beath (Recipient), 1989

    Prize: Election to learned society

  66. IESE Fellowship

    J Ignacio Canales (Recipient), 1999

    Prize: Election to learned society

Previous 1...4 5 6 7 8 9 10 11 ...21 Next
Top