Skip to content

Research at St Andrews

Advanced search

Search for prizes

  1. Discretionary Funding Award, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  2. Discretionary Funding Award, University of St Andrews (School of History)

    Percy Leung (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Distinguished Lecturer 2019-20

    Sami Mikhail (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. Distinguished Overseas Young Researcher, Beijing Observatory,

    Hongsheng Zhao (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Distinguished Performance by a Masters Student

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Distinguished Visiting Scholar

    Timothy William Greenwood (Recipient), Feb 2017

    Prize: Appointment

  7. Doctor Honoris Causa degree from the Sorbonne

    Raymond Anthony Lodge (Recipient), 11 Oct 2016

    Prize: Honorary degree

  8. Doctor honoris causa of Moscow State Institute of International Relations (MGIMO)

    Louise Richardson (Recipient), 2013

    Prize: Honorary degree

  9. Doctor of Laws honoris causa, University of Dundee,

    Wilson Sibbett (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  10. Doctor of Science

    Anne Magurran (Recipient), 30 Aug 2014

    Prize: Honorary degree

  11. Doctor of Science (Honoris causa), Napier University

    Peter Duncan Donnelly (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  12. Doctoral Award, UK Arts and Humanities Research Council

    Joseph Diekemper (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Doctoral Research Fellowship

    Stewart Fotheringham (Recipient), Dec 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Doctoral Thesis Award TU Dortmund 2009

    Darja Reuschke (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Domitor Award for Best Student Essay

    Brian Richard Jacobson (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Domus Scholar at Pembroke College, University of Oxford

    Nicholas James Westwood (Recipient), 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Dorothy Sherman-Severin Early Career Research Fellowship

    Paul Joseph Lennon (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Duais Dhòmhnaill Meek 2016

    Peter Mackay (Recipient), 6 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Dumbarton Oaks Fellowship

    Eleni Kefala (Recipient), 12 Sep 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. EAGE-Near Surface Geophysical Division Best Paper

    C. Richard Bates (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. ECS Battery Division Award

    Peter Bruce, FRS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. EGU Outstanding Young Scientist Award, Biogeosciences Division

    James William Buchanan Rae (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. EPSRC Doctoral Prize

    Jochen Kursawe (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. EPSRC Public Understanding of Science Award,

    Kishan Dholakia (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. ESRC 9-member Committee to allocate £500k

    Stewart Fotheringham (Recipient), 1999

    Prize: Appointment

  26. EaStCHEM Hirst Fellowship (Scottish Funding Council: £30k)

    Renald Schaub (Recipient), Feb 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Early Printed Books in Antwerp Fellowship

    Elise Watson (Recipient), 2019

    Prize: Other distinction

  28. East European Junior Scholars’ Fellow,

    Jeffrey Stevenson Murer (Recipient), 13 Aug 1999

    Prize: Other distinction

  29. Eddington Fund Award, Trinity College

    Adam Douglas Evelyn Reed (Recipient), 1994

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Edelstein Prize, of the Society for the History of Technology

    Aileen Fyfe (Recipient), Nov 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Education Representative, Society of Experimental Biology

    Alyson Kim Tobin (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  32. Elected Chair of the Quantitative Methods Study Group

    Stewart Fotheringham (Recipient), 1995

    Prize: Election to learned society

  33. Elected Chair of the Quantitative Methods and Mathematical Models Study Group

    Stewart Fotheringham (Recipient), 1989

    Prize: Election to learned society

  34. Elected Fellow of the Royal Society of Literature

    Kathleen Jamie (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  35. Elected Fellow of the Royal Society of Medicine

    Tom Kelsey (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  36. Elected Fellow of the Society of Biology

    Kevin Neville Laland (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  37. Elected Honorary Fellow of the Scottish Text Society

    Sally Mapstone (Recipient), 2012

    Prize: Election to learned society

  38. Elected Member of the Edinburgh Mathematical Society,

    David Gerard Dritschel (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  39. Elected Member of the International Astronomical Union,

    Ronald William Hilditch (Recipient), 1976

    Prize: Election to learned society

  40. Elected Senior Member of the Association for Computing Machinery (ACM)

    Kevin Hammond (Recipient), Sep 2009

    Prize: Election to learned society

  41. Elected Vice-Chair of the IGU Commission on Modeling Geographical Systems

    Stewart Fotheringham (Recipient), 2008

    Prize: Election to learned society

  42. Elected as a fellow of the American Association for the Advancement of Science (AAAS)

    Jim Naismith (Recipient), Oct 2016

    Prize: National/international honour

  43. Elected member

    Keith David Bennett (Recipient), Mar 2011

    Prize: Election to learned society

  44. Elected member of British Psychological Society,

    David Ian Perrett (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  45. Elected member of International Neuropsychology Symposium

    Eric MacDonald Bowman (Recipient), 1999

    Prize: Election to learned society

  46. Elected member of the European Molecular Biology Organisation

    Malcolm F White (Recipient), 27 Oct 2010

    Prize: Election to learned society

  47. Elected to the International Statistical Institute,

    Stephen Terrence Buckland (Recipient), 1995

    Prize: Election to learned society

  48. Election as Fellow of the British Academy

    Francis Stephen Halliwell (Recipient), Jul 2014

    Prize: Election to learned society

  49. Election to Academia Europaea

    Margaret Anne Hutton (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Election to learned society

  50. Election to the Young Academy of Scotland

    Tracey Gloster (Recipient), May 2016

    Prize: Election to learned society

  51. Eliza Atkins Gleason Book Award 2010

    David William Allan (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. Elizabeth Gilmore Holt Scholarship

    Maria Golovteeva (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. Elizabeth Russell Prize

    Damien John Williams (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. Ellerton Essay Prize

    Judith Wolfe (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Emerald Awards for Excellence - High Commendation

    Robert Hugh Gray (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  56. Emerald Citations for Excellence Award 2016

    Robert Hugh Gray (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Emerald Literati Network Award for Excellence

    Kate Ann Levin (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Emerald Literati Outstanding Author Contribution Award

    Robert Hugh Gray (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Emeritus Member of the Young Academy of Scotland

    Jeffrey Stevenson Murer (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Election to learned society

  60. Emslie Horniman Award, Royal Anthropological Institute.

    Adam Douglas Evelyn Reed (Recipient), 1994

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Enhancement Theme Funding (Evaluating a Virtual St Andrews)

    Paula Jean Miles (Recipient), Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Enhancement Theme Funding: Student Transitions (Pre-arrival Online Support)

    Paula Jean Miles (Recipient), Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Enhancement Theme Funding: Student Transitions (Student Well-being)

    Paula Jean Miles (Recipient), Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Enhancement Theme Grant

    Jeffrey Stevenson Murer (Recipient), 8 Oct 2013

    Prize: Other distinction

  65. Environmental Association of Universities and Colleges Office Bearers Group

    Katherine Shanae Ellsworth-Krebs (Recipient), 2019

    Prize: Election to learned society

  66. Epainos prize

    Daniel Oto-Peralías (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Erasmus Scholarship, Ludwig-Maximilian University of Munich

    Philippe Schmid (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Eric Gregory Award

    Oliver Roy Hazzard (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Erwin Schrödinger follow-up program fellow, Austrian Science Fund (FWF)

    Thomas Bugnyar (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  70. Erwin-Schrödinger fellowship for international mobility, Austrian Science Fund (FWF)

    Thomas Bugnyar (Recipient), 2001

    Prize: Election to learned society

  71. Estimating the financial cost of murder in Glasgow: “The murder capital of Western Europe”.

    Damien John Williams (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Eugen Lommel Award 2015 in Modern Optical Technology

    Natalia Korolkova (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. Europaeum Prize, Sponsored by the Financial Times

    Stephanie Haywood (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. Europaeum Scholars Programme

    Antonia Carlotta Niehuss (Recipient), Jan 2018

    Prize: Other distinction

  75. European Broadband Award (Future-proof and Quality of Service)

    Marwan Fayed (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. European Junior Research Award

    Virginia Hernandez Santiago (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. European Research Council PhD Studentship

    Daniel Fraser Armstrong (Recipient), Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 12 3 4 5 6 7 8 9 ...22 Next
Top